Určitě každý správný student našeho ústavu má rád plesy, a to především ty naše, jelikož je všeobecně známo, že jsou to nejprestižnější záležitosti sezóny. Určitě se již všichni těšíte na letošní maturitní plesy, ale my pro vás máme záležitost, která je na naší škole naprostou novinkou! Myslím tím absolventský ples, o kterém stoprocentně musíte vědět, pokud alespoň občas navštěvujete stránky naší školy – třeba kvůli suplování.

Ples pro absolventy naší školy se měl konat již loni na konci plesové sezóny, což, bohužel, nevyšlo, ale zato ho máme teď ještě před pořádným začátkem plesové sezóny. Tento fakt znamená, že jste ještě neutratili spoustu peněz za vstupenky na ostatní plesy a každý, kdo má zájem se plesu zúčastnit, si najde těch pár korun na lístek – přesněji 250,-.

Protože je ples pro absolventy, nejspíš tam moc z vás – ještě pilně studujících – nebude. A jelikož my i tak chceme, abyste byli v obraze, vyhradila jsem si velkou přestávku a zbylé vyučovací hodiny k tomu, abych pro vás udělala rozhovor s naším panem ředitelem Alfrédem Dytrtem. Sama se divím, ale nakonec mě to stálo jen tu velkou přestávku a asi deset minut z biologie. Zde je výsledek! Odpovědi na otázky, které by mohly zajímat i vás…

Proč se absolventský ples vůbec koná?

Absolventský ples se koná z toho důvodu, že za celou dobu existence gymnázia v Jateční ulici nic tak rozsáhlého nebylo. My jsme to napojili na 55. výročí gymnázia.

Pokud mi ještě paměť slouží, 55. výročí jsme slavili vloni…

Výročí je datováno na minulý rok, ale vzhledem k různým rekonstrukcím Domu kultury a potížím se sháněním místa ples sklouzl do podzimu, ale zato bude takovým zlatým hřebem oslavovací sezóny. Původně měl být 20. března, ale to už bylo tak dlouho po plesové sezóně a všechny maturitní plesy byly za námi, že jsme to navíc nechtěli risknout. Teď už tedy určitě bude!

Proč nakonec vyhrála Větruše v souboji s Kulturním domem?

Zaprvé, Větruši mnoho absolventů ze starších ročníků ještě pamatuje živou z doby studií a teď je krásně zrekonstruovaná a je pro ně zajímavým místem. Zadruhé, kdykoliv přijdu do Kulturního domu, je to tam úplně stejné, jako když jsem maturoval já, což znamená, že se nikdo o nikoho nestará, všude se stojí fronta, je to tam opatlané, jak to tam bylo, takže kromě nových záchodů se tam vlastně nic nezměnilo. Proto se mi zdá, že k těm 55 letům by se hodilo něco důstojnějšího a zajímavějšího. I když je pravda, že kapacita je tam menší.

Když se Větruše hodí více pro tuto slavnostní příležitost, doporučil byste ji i jako místo konání maturitních plesů?

Pro maturitní plesy bych ji nedoporučil. Vzhledem ke koncepci maturitních plesů, kde já zastávám názor, že se ples má zaplatit ze vstupenek a ne, aby si na něj studenti šetřili, což je úlet poslední doby, si myslím, že je Kulturní dům vhodnější z hlediska ekonomického, jelikož je tam větší kapacita. Navíc je i dostupnější z hlediska městské hromadné dopravy. Větruše tolik dostupná není, ale vzhledem k tomu, že my tam máme absolventský ples, tak si myslím, že ty generace, co tam přijedou, nemají problém nechat se tam odvézt autem, případně si vzít taxík nebo se tam dostat nějak jinak. U studentů to většinou ještě problém bývá.

Jak dlouho jste absolventský ples připravovali?

Jelikož je odkládaný, tak je to vlastně podruhé do stejné vody. Připravuje se od loňska v rámci oslav. Byly i náměty, aby se ples konal v Městském divadle, kam se ale nedá dát žádná hudba, kdyby si někdo chtěl zatančit. Tudíž jsme museli program značně měnit podle místa, kde se měl konat.

Je o ples velký zájem?

Já si myslím, že se to prodá. Soudě podle mých spolužáků, kteří jsou váhaví a nechávají to na poslední chvíli, tak se těžko dá odhadnout, jak se situace vyvine. Máme zamluvenou přes polovinu lístků, někteří absolventi si je sem chodí kupovat do kanceláře, takže zatím se číslo nedá říct, protože mnohým dojde až tak týden nebo čtrnáct dní předtím, že už nastal ten správný čas.

Takže zatím nebyl žádný zájemce zklamán, že by se na něho nedostal lístek?

Já si myslím, že určitě ne. A mnozí absolventi ještě teprve zareagují, že chtějí přijít. Bude to třeba záležet i na tom, jaké bude počasí a jestli nepojedou k babičce. Ale myslím, že nakonec to vyjde tak, jak to očekáváme.

Které maturitní ročníky mají o ples větší zájem?

Těžko říct, potkal jsem zde dva studenty, které jsem učil a kteří maturovali vloni, ale zároveň mají zamluvené lístky i ti, kteří maturovali před padesáti lety. Takže to bude celkem zajímavé, jelikož se tam setkají lidé, kteří chodili do stejného prostoru, ale v různých časech.

Je hezké, že mají zájem všechny možné ročníky našich maturantů, ale pro kterou skupinu byl ples původně určen?

Neříkal jsem, pro koho je to určeno, ale původně jsem měl obavu, aby všechny vstupenky nevykoupili ti, kteří odmaturovali vloni. Oslava těch 55 let měla zmapovat celou dobu, po kterou gymnázium existuje, a největší bílá místa máme právě na začátku. Před i po druhé světové válce gymnázium kočovalo po Ústí po různých budovách a do Jateční se dostalo více méně za trest. V padesátých letech bylo gymnázium něco, co zasmrádá, jelikož bylo bráno jako buržoazní přežitek určený k zániku, proto ho šoupli právě na toto místo. Může zde dojít k zajímavé výměně názorů i na tuto záležitost, proto je ples určen všem, jelikož v dnešní době to už studenti vidí jinak než před lety.

Nějak se ke mně doneslo, že jedna třída si z plesu chtěla udělat téměř třídní sraz… Jak jste na tento nápad reagovali?

Já na to reaguji pouze tak, že kdo si objedná lístky, ten je má a jestli se tam některá třída sejde, tak je to jedině dobře.

Ne, že bych špehovala, ale viděla jsem Vás na absolventském plese Resslovky. Když máte srovnání s tímto plesem, myslíte si, že Jatečka bude lepší?

No, tak já si myslím vždycky, když jde o Jatečku, že musí být nejlepší!

Co jste si pro absolventy a mě připravili?

Program bude v podstatě jednoduchý. Bude to probíhat tak, že vždy zhruba tři čtvrtě hodiny bude hrát hudba a čtvrt hodiny budou nějaké akce. Na začátku prezentace fotografií a samozřejmě zahájení, zhruba po hodině slavnostní proslovy a také bych chtěl ocenit tři bývalé pedagogy a jednu současnou kantorku. Mělo by tam být co nejvíce volného prostoru, aby si lidé mohli popovídat a ne že jim do toho bude pořád žvanit nějaký moderátor.

Nějaká speciální kapela pro tuto slavnostní příležitost?

První polovinu bude hrát Muzikus a druhou The Boom, jelikož v obou skupinách se najdou naši absolventi nebo dokonce i současní studenti.

Co nějaké super překvapení?

Máme připravené nějaké překvapení, ale to přeci nemohu vyzradit…

Vybrat vhodného moderátora pro tuto akci musel být celkem oříšek. Koho jste vybrali?

Nikoho. Já ho tam nechtěl. Zaprvé, musíte ho platit na celý večer, zadruhé, nechci, aby tam pořád někdo mluvil. Je tam vlastně jeden parket, kde se bude hrát a tančit a potom tam je více menších salónků, kam se lidé budou moci schovat, takže by ho asi stejně nikdo moc neposlouchal.

Plánujete další akce tohoto charakteru do budoucna?

Já myslím, že bychom to mohli po pěti letech vždy protočit, protože to je perioda, kdy se z prváků stávají absolventi. Takže těch pět je let je ideální doba… Záleží ale také na vás, kteří odmaturujete, jaký k tomu budete mít vztah.

A já upřímně doufám, že k tomu my všichni budeme mít vztah pozitivní, když už pro nás chce náš pan ředitel a naše škola dělat takové krásné akce, na kterých se můžeme všichni sejít.

21. listopadu se můžete těšit na reportáž a fotografie z plesu…

Lucie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>