Vážení čtenáři internetového oběžníku Gymnázia Jateční – Jatka pod lavicí. Mé jméno většina z vás nezná, nejsem členem redakce tohoto časopisu, ani tradičním přispěvatelem, nicméně jsem osm let studoval na tomto gymnáziu, účastnil jsem se i soutěže „Studenti čtou a píšou noviny“ MF Dnes a především jsem v letech 2005/2006 a 2006/2007 organizoval spolu s mým spolužákem Radkem Jakubcem Školní ligu Gymnázia Jateční.

Budou to již dva roky, co jsem na této škole úspěšně odmaturoval, nicméně stále mám na tento ústav krásné vzpomínky, a pro ty z vás, kteří už neměli možnost zde zažít tuto soutěž, přináším drobný pohled do historie tohoto školního projektu, který bohužel neměl dlouhého trvání.

Abych začal úplně od začátku – projekt Školní ligy realizoval už někdy kolem roku 2002 tehdejší student Miroslav Hovorka, který se sám staral o řízení zápasů, vyhodnocování výsledků a všechno podstatné. Bohužel v té době se projekt Školní ligy udržel pouze jeden rok. O tři roky později, na podzim roku 2005, jsme s Radkem Jakubcem přišli s návrhem revitalizace tohoto projektu. Je totiž spousta škol, a to dokonce škol základních, kde mají pravidelné zápasy mezi třídami ve florbalu, fotbalu i dalších sportech, takže nám bylo trošku líto, že výběrová škola – gymnázium – žádnou takovou soutěž nemá.

Zpočátku byli proti nám téměř všichni. Tělocvikáři, pro které bylo řízení utkání po vyučování prací navíc, a hlavně vedení školy, kterému se nelíbilo, že by škola měla pořádat podobné akce. Ovšem po několika dnech či týdnech (už si nepamatuji přesně) se nám podařilo domluvit vše potřebné, a tak mohla na jaře 2006 úspěšně začít Školní liga.

Nový projekt se ihned setkal se zájmem soutěživých studentů, kteří chtěli dokázat, že jejich třída je ta nejlepší a přihlášky se jen hrnuly.

Nakonec, bez ohledu na počet zúčastněných týmů, byly rozlosovány čtyři kategorie. Tou nejméně zastoupenou byl florbal dívek. Zde soutěžila pouze dvě družstva, a sice 1.A a 2.B. Byly to tedy maturitní ročníky 2008 a 2009. Další odvětví už byla pouze chlapecká, přesto však bylo příjemné překvapení, že na rozdíl od fotbalu, kam se nakonec nikdo nepřihlásil, našel uplatnění basketbal, byť se přihlásily jen tři týmy – tehdejší kvinta A (maturitní ročník 2009), sexta A a 3.B (maturitní ročníky 2008). Jen o jeden tým víc zahrnoval volejbal, kam se přihlásily tři maturitní ročníky 2009 – 1.A, 1.C a V5.A a 4.A, která maturovala ten rok(2010). Nejpočetnější pak byla florbalová soutěž chlapců, kde hrálo nakonec 11 týmů!

Na první pohled si možná říkáte, že to nebylo nic extra, ovšem vezmeme-li v potaz, že šlo o první ročník tohoto obnoveného projektu, bylo obrovským úspěchem že se odehrály hned čtyři soutěže!

Jako první přišla na řadu děvčata, neboť dámy mají přednost J.

23.3.2006 ve 14:15 se odehrál historicky 1.zápas obnoveného projektu Školní ligy Gymnázia Jateční. 2.B v něm tenkrát smetla 1.A 8:1, když rozhodnuto bylo už v poločase, po kterém druhačky vedly 5:1. Zmiňovat jména střelkyň nemá cenu, protože vám stejně nic neřeknou.

U dalších soutěží už nemám datumy, takže to vezmu postupně podle počtu týmů.

V basketbale chlapců tenkrát za V6.A hrál například i Štěpán Martínek, kterého můžete dnes vidět v dresu ústeckého basketbalového áčka Slunety a sexta tak byla logicky favoritem celého turnaje. Hned v 1.zápase, hraném 1×8 minut, se utkala s V5.A, zřejmě těžším z dvojice týmů, které jí čekaly, a byť těsně, dokázala zvítězit 19:15. I přes to, že naše třída (V5.A) pak dokázala porazit 3.B s přehledem 13:2, sexta si už prvenství vzít nenechala a výhrou 15:8 nad 3.B v posledním zápase si zajistila pomyslné zlato.

Volejbal dopadl tak, jak se dalo čekat. Vzhledem k tomu, že jen málo studentů hraje závodně zrovna odbíjenou, mohl mít tento turnaj favorita snad jen z hlediska věku. A přesně tak také celý turnaj dopadl. Na prvním místě skončila 4.A, která neztratila ani set, všechny zápasy, hrané celkově na dva sety, vyhrála 2:0. Stříbrná skončila 1.C tím nejtěsnějším možným rozdílem. Spolu s 1.A totiž měla stejně bodů, skore setů 3:3, vzájemný zápas skončil remízou, a tak rozhodovalo skóre míčů. To měla o jeden jediný míč lepší 1.C, na „áčko“ tak zbyl bronz. Poslední skončila V5.A, která nevyhrála ani set a logicky tak nezískala ani bod.

Poslední, co zbývalo odehrát, byl florbalový turnaj chlapců. Jedenáct přihlášených týmů bylo rozlosováno do dvou skupin po čtyřech a jedné skupiny po třech. Z každé skupiny postoupily dva týmy do širšího semifinále, kde ze tří semifinálových dvojic vzešli tři finalisté. Ti pak proti sobě ve skupině svedli boj o medailová umístění.

Hned skupina A přinesla nevídané drama. První tři týmy totiž nasbíraly shodně 6 bodů, navíc o postupujícím rozhodoval až poslední zápas. V6.B si zajistila postup, o druhé postupové místo se porvaly 2.A a V4.A. Za kvartu tehdy váleli např. Navrátil, Nergl či Jindra Grosse. Druháci obě předchozí utkání vyhráli, přesto na ně v případě neúspěchu čekala krutá realita – v případě, že by kvarta zvítězila, postoupila by na jejich úkor. Velice vyrovnaná situace, velmi těžká skupina, nelehký úkol pro kvartány. O to těžší, že 2.A se do poločasu ujala vedení 1:0. Jenže kvarta se v poločase nebývale zvedla a ve druhém poločase doslova přikovala svého o 3 roky staršího protivníka k jeho brance. Druháci dlouho odolávali sílícímu náporu soupeře, dvě minuty před koncem však trefil naději Škvára. Branka byla sice sporná, sudí Havlík jí však uznal. V tu chvíli už bylo na hřišti jen jedno mužstvo a o minutu později přetavil jeho obrovskou snahu v postupový gól Tomáš Rikk. Kvarta nakonec zlomila svého soupeře 2:1 a postoupila do semifinále.

Ze skupiny B postoupila bez ztráty bodu 1.A, kterou tehdy táhl fenomenální Lukáš Místecký. Ten zaznamenal 12 z celkových 20 branek prváků ve skupině. Z druhého místa proklouzla s pohodlným 4 bodovým náskokem V5.A. S jedním bodem zůstala 1.B a V3.A.

Tříčlenná skupina C měla tu výhodu, že pouze jeden tým odešel z prázdnou. Černý Petr zbyl nakonec v ruce oktávě B, V7.A a 4.A postoupily z 1. respektive z 2. místa.

V semifinále na sebe narazily tyto dvojice: V6.B – V5.A, 1.A – 4.A, V7.A – V4.A.

Favorité byli celkem jasní a nakonec bez problémů postoupili. Sexta smetla kvintu 10:2, když prváci se drželi jen v poločase (4:2) a to i přesto, že na střely do bylo jen 20:15. První A bez problému přejela čtvrťáky 6:2, kvarta si hladce poradila se septimou rovněž v poměru 6:2, Grosse tehdy vstřelil 5 branek svého týmu.

Finálová skupina tedy zahrnovala zřejmě to nejlepší, co tenkrát mohlo naše gymnázium florbalově nabídnout. Za V6.B hráče jako Žižka či fantasticky chytající Rys, V4.A měla Škváru, Grosseho a další, 1.A Místeckého a Cvrčka. A hlavně fenomén Místeckého zajistil nakonec prvenství 1.A. V šesti zápasech nastřílel tento sniper neuvěřitelných 22 branek, ve finálové skupině pomohl 5 brankami skolit V6.B 6:4, hattrick přidal proti kvartě, kterou 1.A zdolala 5:3. O celkové druhé místo si to tedy nakonec rozdala V6.B a V4.A, kdy sextě stačila i remíza (díky většímu počtu vstřelených branek). A remízou nakonec zápas i skončil, kvartě nepomohl ani hattrick Grosseho a remíza 4:4 tak seslala stříbro do rukou sexty, bronz zbyl na kvartu, která ale jako jeden z nejmladších týmů v turnaji vůbec ostudu rozhodně neudělala!

Vyhlášení všech výsledků a předání cen proběhlo slavnostně na sportovní den a první ročník Školní ligy byl díky slušné účasti a velké popularitě solidním příslibem do budoucna. Poděkování si určitě zasloužili všichni tělocvikáři, kteří odřídili utkání jako rozhodčí, největší pak bezesporu pan Havlík, který odpískal celý turnaj florbalu chlapců.

Na vyhlášení organizátoři slíbili, že se pokusí stejnou akci k libosti všech zúčastněných zorganizovat i příští rok. Vždyť i pro nás bylo zadostiučiněním to, že se studentům tato soutěž líbila. Bohužel následující rok skončil krachem. Přihlásil se sice rekordní počet týmů, bohužel většina z nich vidinou volného času po vyučování nedodržela stanovené termíny zápasů a celá soutěž se nakonec rozpadla a díky zkresleným výsledkům (soutěží se účastnily třeba jen dva týmy) byla nakonec úplně zrušena.

Na jednu stranu to byla škoda, na druhou stranu si za to studenti mohli sami. Těžko říct, zda-li by v dnešní době facebooků a dalších vymožeností, které žáci doma rádi provozují na úkor sportu, Školní liga obstála a těžko by se našel někdo, kdo by si s tím dal tu práci, nicméně takový byl jeden slavný ročník Školní ligy Gymnázia Jateční.

Pokud jste článek dočetli až do konce a líbil se vám, pak vám děkuji za pozornost, a třeba někdy, když mi zas zbude trocha času, se těším napočetnou.                Jack Daniels (Daniel Brzák)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>